DMP slouží vědeckým týmům efektivně spravovat výzkumná data, strukturovat kategorie dat a jejich přístupová práva. DMP obsahuje mj. popis jak bude s daty nakládáno v prostředí otevřené vědy a v souladu s FAIR principy. DMP je “živý” dokument, který je průběžně aktualizován v průběhu řešení projektu. Doporučuje se otevřený přístup k DMP, pokud neexistují oprávněné důvody pro nezveřejnění.
DMP obsahuje popis výzkumných dat a výstupů projektu, která mohou mít různá přístupová práva: otevřená data, přístup pod embargem, omezený přístup a uzavřený přístup. Nastavení přístupových práv volí osoba pověřená zveřejněním dat vedením projektu. Uložená data v repositáři by měla být pod nejnovější dostupnou verzí mezinárodní veřejné licence, např. Creative Commons.
Jak vytvořit DMP?
Existuje více možností, jak vytvořit plán správy výzkumných dat (DMP), například jej napsat v textovém editoru Word a doporučuje se vycházet z šablony pro vytvoření DMP od daného poskytovatele:
- Evropská komise doporučuje šablonu: „Data Management Plan Template“. Požadavky na DMP jsou uvedeny v dokumentech “Horizon Europe Program Guide“ a “Model Grant Agreement”.
- Technologická agentura doporučuje šablonu pro vytvoření DMP v XLS formátu, která obsahuje okruh otázek vycházejících z šablony Evropské komise, dokument je zde: Plán správy dat – TA ČR a příslušná příručka Otevřený přístup k výstupům a výsledkům.
- V rámci projektů OPJAK je k dispozici šablona, která je přeložena dle šablony Evropské komise, dokument je uveden zde: Data Management Plan – vzor a Příručka postupů otevřené vědy.
Ke každé kapitole DMP jsou uvedeny návodné otázky, na které zpracovatel odpovídá a tím kompletuje DMP. Formát a obsah DMP se může lišit dle požadavků poskytovatelů finančních prostředků a charakteru daného projektu.
Otevřeně přístupné DMP jsou uloženy např. v repozitáři Zenodo, webové aplikaci DMPOnline, RIO Journal, případně jsou zveřejněny veřejně na webových stránkách univerzit a výzkumných organizací.
Nabízí se také několik webových IT nástrojů, které mohou uživateli (správce dat, výzkumník, projektový manažer atd.) pomoci vytvořit plán správy dat. K dispozici jsou např. tyto IT nástroje: DMPonline, ARGOS a Data Stewardship Wizard. IT nástroje obsahují sadu otázek o správě dat a uživatelé vyplňují odpovědi týkající se konkrétní projektové správy výzkumných dat a dalších výstupů projektu v souladu s principy FAIR. Po vyplnění dotazníku je možné dokument stáhnout v různých formátech, například ve formátu Word/PDF. IT nástroje umožňují spolupráci na tvorbě DMP v týmu s příslušnými přístupovými právy. Každý má specifické funkce nebo vlastnosti, jejich popis je uveden v kapitole Nástroje.
Zpracovatel DMP by se zejména měl zaměřit v souladu s FAIR principy na tyto aspekty:
- Popis datového souboru: dostatečně podrobný popis vytvořených nebo znovu použitých dat, včetně vědeckého zaměření, jakož i informace o typech dat a odhad velikosti datového souboru. Doporučuje se uvést schéma pojmenování souborů, případně složek výzkumných dat, existuje řada doporučení, například:
– Issue Date_acronym_partner name_WorkPackage_Number of dataset_Version number, nebo
– Acronym_name of study_number of dataset_Issue Date_Version number. - Obvyklou praxí je také vytvoření tzv. „ReadMe.txt“ souboru spolu se soubory výzkumných dat zveřejněnými v datovém repozitáři.
- Standardy a metadata: popis, protokoly a standardy použité ke strukturování dat, aby ostatní vědci mohli provést posouzení a reprodukovat datovou sadu. Pokud je to možné, odkaz na datové standardy komunity, s nimiž jsou jejich data v souladu a které umožňují jejich interoperabilitu s jinými soubory dat podobného typu.
- Název a trvalý identifikátor datových sad: jedinečná a trvalá identifikace (identifikátor) datových sad, např. Identifikátor digitálních objektů (DOI). Využitím důvěryhodného repozitáře jsou tyto požadavky obvykle zajištěny, např. vytvořením DOI ve formátu: 10.5281/zenodo.39441xx.
- Metodika správy a uchovávání dat: informace o standardech, které budou použity k zajištění integrity datových souborů, a o době, po kterou budou uchovávány, jakož i o tom, jak budou uchovávány a zpřístupňovány v dlouhodobém horizontu. Odkaz na veřejné datové úložiště, v němž budou/jsou data uložena a jak bude probíhat archivace dat v průběhu řešení projektu.
- Metodika sdílení dat: informace o tom, jakým způsobem lze k datovým souborům přistupovat, včetně podmínek použití nebo licence, na jejímž základě lze k datům přistupovat.
Metadata, tj. údaje o výzkumných datech, mají být v souladu se zásadami FAIR, jsou strojově zpracovatelná a dodržovat standardizovaný formát v souladu se standardy komunity. Konkrétní podmínky pro tvorbu metadat vycházejí z pravidel poskytovatelů finanční podpory a případně dle zvoleného repozitáře. Dokument Národní technické knihovny Obecné doporučení pro metadatový popis výsledků výzkumu (zejména publikací a dat) uvádí přehledně popis metadat výzkumných dat.
Externí odkazy:
Funding and tender opportunities portal, reference documents: šablona “Data Management Plan”, „Horizon Europe Program Guide“, “Model Grant Agreement”, “Annotated Model Grant Agreement”
Národní technická knihovna, šablona „Data Management Plan template“ – překlad ČJ
Národní technická knihovna, Obecné doporučení pro metadatový popis výsledků výzkumu (zejména publikací a dat)
Technologická agentura, šablona plán správy dat
Technologická agentura, Otevřený přístup k výstupům/výsledkům
MŠMT, OPJAK, Příručka postupů otevřené vědy
Data Stewardship Wizard: https://cvut.ds-wizard.org/, přístup pro uživatele ČVUT