Manuál jak postupovat když chci publikovat v OA, krok za krokem.Na každý krok lze kliknout pro detailnější popis. Charakteristika OA publikováníOtevřený přístup (Open Access) znamená bezplatný neomezený online přístup k vědecké literatuře a k odborným informacím, zejména k plným textům vědeckých článků publikovaných v recenzovaných časopisech, monografiím, konferenčním publikacím a dalším cenným informačním zdrojům. Kontrola OA požadavků poskytovatele dotaceCo dělat, pokud máte povinnost zajistit otevřený přístup ke svým publikacím. Kontrola dostupnosti financování APCVydávání v OA režimu není bez nákladů, financování zajišťuje vydavatel. Pro financování poplatků za OA publikování může autor na ČVUT využít různé možnosti, například slevy, které někteří vydavatelé poskytují. Rozhodnutí pro Gold (Diamond) nebo Green OA?Open Access lze zajistit dvěma rovnocennými způsoby. Autor si může vybrat dle možností a potřeb. Vyhledání vhodného časopisuRozlišujeme tři základní typy otevřených časopisů, z kterých může autor vybírat. Kontrola predátorství (v případě Gold OA)Existuje mnoho „vydavatelů“, kteří zneužívají princip Open Access ve svůj prospěch. Vyskytuje se řada podvodných/pseudovědeckých publikací, které jsou založeny primárně k vybírání autorských poplatků. Tomu je třeba se vyvarovat. Kontrola licenčních podmínek a politiky autoarchivace časopisu/vydavatele (v případě Green OA)Otevřené repozitáře jsou založené na principu autoarchivace, tj. uložení a zveřejnění kopie dokumentu (popřípadě některé verze dokumentu) samotným autorem. Vždy je nutné se řídit podmínkami vydavatele. Publikování v časopisePo důkladné přípravě a výběru časopisu může být článek poslán do vybraného časopisu k recenznímu řízení. Archivace v repozitářiJedná se o sekundární zveřejnění publikace a další způsob zpřístupnění vlastních výstupů odborné veřejnosti. Pro uložení je třeba zvolit vhodný repozitář. Archivace v Digitální knihovně ČVUTDigitální knihovna ČVUT je institucionální repozitář ČVUT a slouží jako celouniverzitní platforma pro uchovávání, sdílení a prezentaci publikačních výstupů ČVUT. Ukládání do repozitáře probíhá přes aplikaci V3S. Požadavky na OA v RIV (a jejich vyplňování ve V3S)Informace o Open Access publikování zasahují také do Hodnocení výsledků výzkumných institucí. Vyplňují se do V3S a posílají do RIV. Další možnosti OA publikováníOpen Access nejsou jen časopisy, ale také například knihy.
Charakteristika OA publikováníOtevřený přístup (Open Access) znamená bezplatný neomezený online přístup k vědecké literatuře a k odborným informacím, zejména k plným textům vědeckých článků publikovaných v recenzovaných časopisech, monografiím, konferenčním publikacím a dalším cenným informačním zdrojům.
Kontrola OA požadavků poskytovatele dotaceCo dělat, pokud máte povinnost zajistit otevřený přístup ke svým publikacím.
Kontrola dostupnosti financování APCVydávání v OA režimu není bez nákladů, financování zajišťuje vydavatel. Pro financování poplatků za OA publikování může autor na ČVUT využít různé možnosti, například slevy, které někteří vydavatelé poskytují.
Rozhodnutí pro Gold (Diamond) nebo Green OA?Open Access lze zajistit dvěma rovnocennými způsoby. Autor si může vybrat dle možností a potřeb.
Vyhledání vhodného časopisuRozlišujeme tři základní typy otevřených časopisů, z kterých může autor vybírat.
Kontrola predátorství (v případě Gold OA)Existuje mnoho „vydavatelů“, kteří zneužívají princip Open Access ve svůj prospěch. Vyskytuje se řada podvodných/pseudovědeckých publikací, které jsou založeny primárně k vybírání autorských poplatků. Tomu je třeba se vyvarovat.
Kontrola licenčních podmínek a politiky autoarchivace časopisu/vydavatele (v případě Green OA)Otevřené repozitáře jsou založené na principu autoarchivace, tj. uložení a zveřejnění kopie dokumentu (popřípadě některé verze dokumentu) samotným autorem. Vždy je nutné se řídit podmínkami vydavatele.
Publikování v časopisePo důkladné přípravě a výběru časopisu může být článek poslán do vybraného časopisu k recenznímu řízení.
Archivace v repozitářiJedná se o sekundární zveřejnění publikace a další způsob zpřístupnění vlastních výstupů odborné veřejnosti. Pro uložení je třeba zvolit vhodný repozitář.
Archivace v Digitální knihovně ČVUTDigitální knihovna ČVUT je institucionální repozitář ČVUT a slouží jako celouniverzitní platforma pro uchovávání, sdílení a prezentaci publikačních výstupů ČVUT. Ukládání do repozitáře probíhá přes aplikaci V3S.
Požadavky na OA v RIV (a jejich vyplňování ve V3S)Informace o Open Access publikování zasahují také do Hodnocení výsledků výzkumných institucí. Vyplňují se do V3S a posílají do RIV.