Open Science (jak oblast Open Access publikování, tak i oblast práce s vědeckými daty, a lze sem zahrnout i sdílení různých informací na internetu) klade zvýšené nároky na vědeckou komunitu, aby se orientovala v relevantní právní legislativě a měla povědomí o možnostech a podmínkách užívání těchto zdrojů. Situaci ještě komplikuje, že to vše jak z pohledu původců informací, tak i jako uživatelé výsledků jiných tvůrců.

Pokud autor chce své dílo zveřejnit, musí si ujasnit, zda bude mít právo s dílem vůbec nakládat a také jak. A to se ve většině případů řídí různými legislativními opatřeními

Základem všeho je znalost autorského práva. Vědět, co je to autorství a jaká práva autoři mají, kterým dílům je poskytována autorskoprávní ochrana a co tato ochrana obnáší, a kterým dílům naopak ochrana poskytnuta není. Jaké jsou možnosti užití autorských děl.

Jedním z práv autorů je možnost rozhodovat o způsobech užití svých autorských děl – mohou udělovat licence k jejich užití. Způsob dovoleného užívání autorského díla v tom případě definuje licenční smlouva. Autor se také může rozhodnout zveřejnit své dílo pod veřejnou licencí, jako je např. Creative Commons, která v současnosti patří k nejvyužívanějším.

V souvislosti s oblastí výzkumných dat je zvláštní pozornost věnována ochraně databází a dat a také ochraně osobních údajů (včetně výkladu pojmů anonymizace a pseudonymizace) z pohledu práva.



, Poslední změna: 20.01.2025