Licenční smlouvy

Při poskytování licence na dílo si musí autor ujasnit, zda bude mít právo s dílem vůbec nakládat (a tedy jej zveřejnit v otevřeném přístupu):

  • Neposkytl někomu výhradní licenci?
  • Pokud má dílo více autorů, je potřeba mít souhlas všech spoluautorů.
  • Zaměstnanecké dílo: pokud není stanoveno jinak, tak některá práva k dílům vytvořeným v zaměstnaneckém poměru má zaměstnavatel. Více v § 58 Autorského zákona.
  • U děl vytvořených na objednávku záleží na podmínkách stanovených v dohodě. Obdobně to platí i pro díla vytvořená v rámci projektu.
  • Kolektivní správa: v některých případech majetková práva k dílům mají kolektivní správci. Více v § 59 Autorského zákona.

Licenční smlouvou získává nabyvatel licence právo užít dílo konkrétním způsobem a rozsahu, které by měly být ve smlouvě definovány. Jaké náležitosti by měla mít licenční smlouva je popsáno v Občanském zákoníku: Zákon č. 89/2012 Sb., v §§ 2358 – 2389.

Licenční smlouvu lze uzavřít jako:

  • Výhradní – nabyvatel licence je jediný, kdo může dílo užít způsobem a v rozsahu, jaký byl touto smlouvou stanoven. Ani autor sám nemůže dílo tímto způsobem užít. Uzavřena by měla být písemně!
  • Nevýhradní – jejím uzavřením není autor omezen v dalším užívání díla a v rozsahu jeho použití. Autor může dílo užívat sám (vhodné pro Open Access) nebo poskytnout další nevýhradní licenci jiným.

Při uzavírání licenční smlouvy (hlavně s nakladateli) je dobré zvážit, jaký typ si zvolíte, abyste si neznemožnili další nakládání s dílem např. jeho zveřejnění v režimu Open Access (např. Horizont 2020 požaduje, aby bylo možné vědecké informace využívat, šířit, vytěžovat, reprodukovat aj. – číst online, stahovat, tisknout) nebo vystavení v repozitáři.

Náležitosti licenčních smluv:

  • Odměna – musí být stanovena (konkrétní částka nebo určená v závislosti na výnosech), nebo musí zřejmé, že strany chtějí smlouvu uzavřít i bez určení odměny (v tomto případě se stanovuje obvyklá výše odměny). Smlouva může být i bezúplatná, ale musí to být uvedeno.
  • Rozsah/podmínky (není-li stanoveno jinak):
    • Množství (počet kopií, na něž se licence vztahuje) – myslí se obvyklé množství
    • Místo (teritorium pro šíření díla) – na území ČR
    • Čas – ne déle než 1 rok od poskytnutí licence
  • Jedná-li se o smlouvu nevýhradní či výhradní. Není-li sjednáno jinak, považují se licenční smlouvy za nevýhradní.*
  • Podlicence – možnost poskytnutí licence 3. osobě (musí být dáno písemnou formou). Autor musí být o poskytnutí licence další osobě informován, měl by dát svůj souhlas (písemný).
  • Vymezení (jednotlivých) způsobů užití (např. dramatizace díla, napsání scénáře, vydání knihy – jak tištěné, tak elektronické).
  • Licenční smlouvy lze uzavírat pouze na ty způsoby užití, která jsou v té době známá!
  • Nakladatelské licence (více viz §§ 2384-2386 Občanského zákoníku Zvláštní ustanovení pro licenční smlouvu nakladatelskou) se ale považují za výhradní (není-li sjednáno jinak)! Toto neplatí pro periodika.

Při publikování je nutné mít v pořádku veškerou smluvní agendu – nejen s autory textu, ale i s překladateli, tvůrci obálky, ilustrátory, fotografy, autory úvodů/doslovů, typografy atd.

Čtěte co podepisujete!

Příklady z licenčních ujednání

Poskytovatel uděluje Nabyvateli Licenci jako výhradní. Poskytovatel není oprávněn po dobu trvání Licence poskytnout licenci k Předmětu licence třetí osobě, ani s Předmětem licence v rozsahu udělené Licence jakkoliv nakládat.

takovéto ujednání s vydavatelem znemožní autorovi publikovat v otevřeném přístupu.

Poskytovatel uděluje Nabyvateli Licenci jako nevýhradní. Poskytovatel je oprávněn k Předmětu licence poskytnout licenci třetí osobě, stejně jako k Předmětu licence vykonávat svá práva.

tohle znění je z pohledu publikování v otevřeném přístupu v pořádku.

Poskytovatel uděluje Nabyvateli Licenci na dobu určitou, a to na dobu … měsíců/let.

pokud byla udělena vydavateli smlouva výhradní na dobu určitou, je možné zveřejnit ji s tzv. embargem. Je třeba mít na paměti, že někteří poskytovatelé grantů připouští u tzv. Zelené cesty embargo s maximální dobou šesti měsíců, jiní je nepřipouští vůbec.

Externí odkazy:


Poznámky

*Nakladatelské licence (více viz §§ 2384-2386 Občanského zákoníku Zvláštní ustanovení pro licenční smlouvu nakladatelskou) se ale považují za výhradní (není-li sjednáno jinak)! Toto neplatí pro periodika.

Při publikování je nutné mít v pořádku veškerou smluvní agendu – nejen s autory textu, ale i s překladateli, tvůrci obálky, ilustrátory, fotografy, autory úvodů/doslovů, typografy atd.



, Poslední změna: 10.04.2024