Především při uzavírání licenční smlouvy s nakladateli je dobré zvážit vhodný druh licenční smlouvy. Klíčové je v tomto ohledu především neznemožnit další nakládání s dílem, jako např. jeho zveřejnění v režimu Open Access. Některé programy (např. Horizont 2020) požadují, aby bylo umožněno vědecké informace využívat, šířit, vytěžovat nebo reprodukovat, aby bylo možné vědecké materiály číst online, stahovat je, nebo tisknout. Licenční smlouva by měla umožnit také vystavení díla v repozitáři.

Licenční smlouvou získává nabyvatel licence právo užít dílo způsobem a v rozsahu, který je ve smlouvě definován. Náležitosti licenční smlouvy stanovuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a to v §§ 2358-2389.

Při poskytování licence je potřeba si ujasnit, zda je možné s dílem vůbec nakládat (a tedy jej také zveřejnit v otevřeném přístupu):

  • Neposkytl jsem někomu výhradní licenci?
  • Mám právo nakládat s dílem?
    • U díla s více autory je potřeba mít souhlas všech spoluautorů.
    • Zaměstnanecké dílo – pokud není stanoveno jinak, tak majetková práva k dílům vytvořeným v zaměstnaneckém poměru má zaměstnavatel. Více v § 58 Autorského zákona.
    • U děl vytvořených na objednávku záleží na podmínkách stanovených v dohodě. Obdobně to platí i pro díla vytvořená v rámci projektu.

Náležitosti licenčních smluv

Odměna

Musí být stanovena konkrétní částkou, případně určená v závislosti na výnosech z využití licence.

  • Pokud chtějí strany sjednat licenční smlouvu bezúplatnou, musí být tato podmínka ve smlouvě explicitně uvedena.
  • V případě, kdy strany chtějí smlouvu uzavřít bez určení odměny, se stanovuje odměna ve výši, která je obvyklá v době uzavření smlouvy za obdobných smluvních podmínek.
  • Je lepší výši odměny, nebo bezúplatné poskytnutí ve smlouvě explicitně sjednat. Pokud by se totiž strany nedohodly, jak vysoká je odměnu obvyklá v době uzavření smlouvy za obdobných smluvních podmínek, musel by tuto výši stanovit soud.

Rozsah/podmínky

Následující podmínky platí, není-li ve smlouvě stanoveno jinak:

  • Množství (počet kopií, na něž se licence vztahuje) – myslí se obvyklé množství.
  • Místo (teritorium pro šíření díla) – na území ČR.
  • Čas – doba obvyklá, ne však déle než 1 rok od poskytnutí licence.

Typ licenční smlouvy (nevýhradní či výhradní)

Licenční smlouva může být uzavřena jako:

  • Výhradní – nabyvatel licence je jediný, kdo může dílo užít způsobem a v rozsahu stanovených smlouvou. Ani autor sám nemůže dílo tímto způsobem užít. Výhradní licenční smlouva musí být uzavřena v písemné formě.
  • Nevýhradní – jejím uzavřením není autor v dalším užívání díla a v rozsahu jeho použití omezen. Autor může dílo užívat sám (vhodné pro Open Access) nebo poskytnout další nevýhradní licenci dalším nabyvatelům.

Pokud není ve smlouvě stanoveno, zda je licenční smlouva výhradní, či nevýhradní, platí, že se jedná o licenční smlouvu nevýhradní.

Nakladatelské licence (více viz §§ 2384 – 2386 občanského zákoníku) se na rozdíl od ostatních licenčních smluv považují za výhradní (není-li ve smlouvě sjednáno jinak). Toto však neplatí pro periodické publikace.

Podlicence

Opravňuje nabyvatele poskytnout licence 3. osobě. Toto ujednání musí být sjednáno v písemné formě. Autor musí být o poskytnutí licence další osobě informován, a musí s postoupením vyjádřit souhlas (opět v písemné formě).

Vymezení (jednotlivých) způsobů užití 

  • Např. dramatizace díla, napsání scénáře, vydání knihy – v tištěné, nebo elektronické formě.

Licenční smlouvy lze uzavírat pouze na ty způsoby užití, která jsou v době uzavření smlouvy známá.

Při publikování je nutné mít v pořádku veškerou smluvní agendu – nejen s autory textu, ale i s překladateli, tvůrci obálky, ilustrátory, fotografy, autory úvodů/doslovů, typografy atd.

Čtěte, co podepisujete! Znění licenční smlouvy a všem ustanovením v této smlouvě obsaženým je potřeba věnovat náležitou pozornost!

Příklady z licenčních ujednání

Poskytovatel uděluje Nabyvateli licenci jako výhradní. Poskytovatel není oprávněn po dobu trvání licence poskytnout licenci k předmětu licence třetí osobě, ani s předmětem licence jakkoliv nakládat v rozsahu, který byl stanoven licencí.

Takovéto ujednání s vydavatelem je velmi restriktivní a znemožní autorovi publikovat své vlastní dílo v režimu otevřeného přístupu.

Poskytovatel je oprávněn k Předmětu licence Poskytovatel uděluje Nabyvateli licenci jako nevýhradní. Poskytovatel je oprávněn k předmětu licence poskytnout licenci třetí osobě, stejně tak jako vykonávat svá práva k předmětu licence.

Toto znění je z pohledu publikování v otevřeném přístupu v pořádku.

Poskytovatel uděluje Nabyvateli licenci na dobu určitou, a to na dobu … měsíců/let.

Poskytovatel uděluje Nabyvateli licenci na dobu určitou, a to ode dne podpisu této smlouvy až do dne …

Pokud byla udělena vydavateli smlouva výhradní na dobu určitou, je možné zveřejnit ji s tzv. embargem.

Je potřeba vědět, že někteří poskytovatelé grantů připouští u tzv. zelené cesty embargo s maximální dobou šesti měsíců, jiní je nepřipouští vůbec.

Související právní předpisy:



, Poslední změna: 04.02.2025