Odkdy je možné zveřejnit výzkumná data, pokud mám v plánu podávat patentovou přihlášku?

Výzkumná data není možné zveřejnit před podáním patentové přihlášky.

Důvod nezveřejnění je v takovém případě třeba vysvětlit v plánu správy dat, metadatech (která je třeba zpřístupnit vždy) a, pokud to poskytovatel grantu požaduje, také v dalších dokumentech. Případné zveřejnění výzkumných dat bude v souladu s patentovou ochranou. Záležitost doporučujeme rovněž konzultovat s patentovým střediskem.

Co dělat, pokud náš dataset svým objemem přesahuje kapacitu nabízenou repozitářem?

Některé repozitáře mohou nabízet možnost navýšení kapacity na dataset po vzájemné dohodě. Alternativně je možné takový dataset ponechat na cloudu a zpřístupnit jej konkrétnímu zájemci po vzájemné dohodě. Důvody je třeba náležitě vysvětlit v plánu správy dat, metadatech (která je třeba i v takovém případě zpřístupnit) a, pokud to poskytovatel grantu požaduje, případně v dalších dokumentech.

Digitální knihovna ČVUT uvádí, že lze vkládat publikace ve stavu Submitted (preprint) a Accepted (postprint). Za jakých okolnosti lze využit preprint a postprint verze článku?

Preprint a postprint je možné a vhodné využít, pokud nelze v repozitáři zveřejnit Vydavatelskou verzi článku. Je to tedy v případě, že se nejedná o článek z OA časopisu. Není to tedy tzv. Gold Open Access, ale jedná se o tzv. Green Open Access. Pokud lze zveřejnit postprint, tak doporučujeme zveřejnit právě tuto verzi, protože je to finální verze se zapracovanými připomínkami z recenzního řízení. Preprint je původní verze od autora bez jakýchkoliv úprav.

1 2 3


, Poslední změna: 17.07.2023