Open Access lze zajistit dvěma rovnocennými způsoby. Autor si může vybrat dle možností a potřeb.

Open Access časopisy

~ Gold OA nebo Diamond (Platinum) OA, OA publishing

Zlatá a diamantová cesta je založena na publikování ve vědeckých recenzovaných časopisech s okamžitým otevřeným přístupem. Znamená to, že vydavatel, který vytváří konečnou verzi článku k publikování, poskytne tuto verzi volně k dispozici prostřednictvím internetu.
Články publikované v takových časopisech procházejí standardním recenzním řízením. Vydavatelé OA časopisů většinou nevyžadují, aby jim autoři přenechali svá autorská práva, případně uzavírají s autorem/autory licenční smlouvu o vydání článku.
Zlatá cesta zahrnuje OA časopisy, kde vydavatel pro pokrytí nákladů spojených s publikováním článku požaduje po autorovi uhrazení poplatku (tzv. Article proccessing charge – APC).
Diamantová cesta pak zahrnuje časopisy, které nabízí publikování bez jakýchkoliv poplatků. Náklady spojené s vydáváním nese vydavatel (např.univerzita, univerzitní vydavatelství, vědecká komunita).

Open Access repozitáře

~ Green OA, autoarchivace, OA self-archiving

Zelená cesta představuje uložení článku ve verzi před recenzním řízením (pre-printu) nebo po recenzním řízení (post-printu) do otevřeného digitálního archivu – repozitáře. Autor publikuje svůj článek tradičním způsobem v časopise přístupném na základě předplatného. Autorskou verzi článku přitom uloží i do otevřeného repozitáře (tzv. auto-archivace).

Nemusí se jednat pouze o článek v odborném časopise, ale může to být příspěvek ve sborníku, kapitola v knize apod.

Může se jednat o články z časopisů s přístupem založeným na předplatném nebo i z otevřených časopisů.

Autor může zveřejnit svou práci také na webových stránkách svých nebo své instituce, popř. na sociálních sítích aj. Vždy je ovšem nutné dodržet licenční podmínky dané vydavatelem.

Možnost autoarchivace je daná politikou vydavatele. Většina renomovaných nakladatelství autorům alespoň nějakou formu autoarchivace umožňuje. Postoj vydavatele, podmínky autoarchivace, typy textu, které vydavatel k autoarchivaci povoluje, jsou uvedené ve smlouvě s vydavatelem, v informacích pro autory, na webu vydavatele, popřípadě lze postoj vydavatele k OA zjistit v systému SHERPA/RoMEO.

Autoarchivací autoři umožňují neomezenou dostupnost své vědecké práce a tím také zvětšují okruh jejích potenciálních čtenářů a zvyšují možnost jejího dopadu (impaktu) ve vědecké komunitě a ve společnosti.

Další způsoby otevřeného přístupu:

• Bronzová cesta: publikování v časopisech bez připojené licence.
  • Černá cesta: nelegálně zpřístupněné články (článek poskytuje 3. strana).

, Poslední změna: 03.04.2024