Jedná se o sekundární zveřejnění publikace a další způsob zpřístupnění vlastních výstupů odborné veřejnosti. Pro uložení je třeba zvolit vhodný repozitář.

Repozitáře obsahují elektronické preprinty, postprinty nebo vydavatelské verze článků z časopisů, diplomové a dizertační práce, výzkumné zprávy, konfe-renční materiály, kapitoly z knih, studijní a výukové materiály, datové soubory apod.

Repozitáře většinou poskytují plné texty dokumentů, případně jsou dostupné základní informace o dokumentech a přístup k plnému textu je vyhrazen pouze uživatelům z dané instituce.

Repozitáře jsou velmi rozšířené, ve světě jich existují tisíce, a často poskytují přístup k unikátnímu obsahu. Přístup k repozitářům i k jejich obsahu je možný přes několik celosvětových projektů – registrů repozitářů, prostřednictvím kterých je možné vyhledávat i samotné články a plné texty, které by jinak přes běžné vyhledávače (Google) nebyly snadno dohledatelné. Mezi nejznámější registry patří OpenDOAR, ROAR, OpenAIRE, BASE. Nejnovějším projektem je vyhledávací portál Open Access publikací (repozitářů i časopisů) CORE.

Jak najít vhodný repozitář?

  • Nejvhodnější je uložit dokument v institucionálním repozitáři své instituce, tedy v Digitální knihovně ČVUT. DK ČVUT je propojena do nejvýznamnějších mezinárodních registrů. Uložením dokumentu do DK ČVUT splníte podmínky otevřeného přístupu v některých programech.
  • Pokud Vaše odborná komunita publikuje v některém oborovém repozitáři, je vhodné do něj své publikace také ukládat, podpoříte tím šíření svých výstupů ve své odborné komunitě.
  • Někteří poskytovatelé finančních prostředků pro výzkum (včetně EU) požadují, aby výsledky jimi podpořeného výzkumu byly veřejně dostupné (např. v repozitáři s časovým embargem). Přehled poskytovatelů financí pro výzkum, u nichž je podmínkou pro získání prostředků zveřejnění výsledků v otevřeném repozitáři poskytuje systém SHERPA Juliet.
  • Užitečným zdrojem informací o možnosti/povinnosti poskytovat otevřený přístup může být registr ROARmap. Poskytuje souhrnné informace o vnitřní politice jednotlivých institucí i grantových agentur a jejich vztahu k OA publikování (požadavky na poskytování otevřeného přístupu k publikacím, podmínky vkládání článků do repozitáře apod).

Typy repozitářů

Institucionální repozitáře

  • Digitální knihovna ČVUT
  • Téměř každá akademická instituce má svůj repozitář
  • Digitální kolekce výsledků vytvořených na univerzitě nebo ve výzkumné instituci, často je provozují knihovny daných institucí. Členům dané komunity umožňují do repozitáře vkládat výstupy své akademické a vědecké činnosti.

Oborové repozitáře

  • Nejsou omezeny pouze na výsledky práce jedné instituce, ale nabízí vědcům a akademikům z určitého vědeckého oboru nebo skupiny souvisejících oborů možnost publikovat jejich práce.
  • Příkladem je preprintový repozitář z oblasti fyziky, matematiky, informatiky, biologie apod. arXiv.org.

Repozitáře poskytovatelů dotace

  • sirotčí repozitáře
  • Nejsou navázané na žádnou instituci
  • Multioborové repozitáře
  • Např. Zenodo

Agregátory poskytovatelů dotací

Repozitáře pro vyhledávání závěrečných prací

Závěrečné práce (bakalářské, magisterské, dizertační) nebývají publikovány, ovšem mohou obsahovat zajímavé a unikátní informace. Často jsou uchovávány jako interní materiály univerzit a přístupné jsou v elektronické podobě prostřednictvím institucionálních repozitářů daných univerzit.

Vedle toho existují projekty, které poskytují centrální vyhledávání a přístup pouze a cíleně k závěrečným pracím.

  • NDLTD (Networked Digital Library of Theses and Dissertations) – vyhledávač závěrečných prací z univerzit z celého světa.
  • DART – Europe E-theses portal – Centrální vyhledávání a přístup k diplomovým pracím a dizertacím z evropských univerzit.
  • Proquest Dissertations and Theses Global (PQDT) – komerční databáze firmy ProQuest, poskytuje přístup k plným textům diplomových prací a dizertací z celého světa.

Další repozitáře naleznete v sekci Nástroje



, Poslední změna: 03.04.2024