Vydávání v OA režimu není bez nákladů. Náklady v tomto případě přechází na stranu autorů. Pro financování poplatků za OA publikování může autor na ČVUT využít různé možnosti, například slevy, které někteří vydavatelé poskytují.

Poplatky (tzv. Article Processing Charges, APC) se mohou pohybovat v řádech stovek až tisíců eur/amerických dolarů, často v závislosti na oboru a prestiži vydavatele. Jedná se o náklady na publikování, na recenzní řízení aj. Informace o poplatcích APC se vždy autor dozví na webových stránkách vydavatele/časopisu.

  • Na pokrytí poplatků mohou mít instituce zřízený fond na financování publikování v časopisech s otevřeným přístupem nebo jsou APC uznatelným nákladem projektu u většiny grantových agentur (po dobu trvání projektu).
  • Velmi často jsou OA časopisy vydávány univerzitami, odbornými společnostmi, akademiemi věd nebo jinými institucemi, které vydávání časopisu financují ze svého rozpočtu. V takovém případě se autorům za publikování nic neplatí, vše je zdarma. Takovému způsobu se říká Diamantový (Platinový) Open Access.
  • Existuje také model financování, kdy instituce platí poplatek (např. roční) a autoři z této instituce pak platí nižší poplatek za publikování článků nebo mohou publikovat v režimu otevřeného přístupu zcela zdarma. Příkladem může být projekt SCOAP3.
  • Vydavatelé mohou také poskytovat slevy ve formě nabídek Subscription Tokens Read and Publish.

Transformační smlouvy na ČVUT

Tzv. transformační smlouvy (transformative agreements, dále jen TA) je termín pro smlouvy, které sjednávají instituce (knihovny, národní konsorcia) a vydavatelé, kdy se část výdajů na předplatné časopisů převede na podporu publikování v open access (otevřený přístup). Díky tomu nedochází ke kombinaci dvou plateb za předplatné (publish fee a read fee) jako tomu bylo u dřívějších standartních smluv, ale je vyjednána jedna centrální cena.

Přidělené tokeny:

Konsoricum CzechElib, jehož je Ústřední knihovna ČVUT členem, pro nás vyjednalo 6 transformačních smluv s těmito vydavateli: IoP, SAGE, ACM Open, AIP, Springer a Wiley. V rámci těchto transformačních smluv mohou publikující autoři čerpat tzv. tokeny, které je opravňují ke slevě či úplnému odpuštění poplatků za publikování v otevřeném přístupu (open access). Počet těchto tokenů je vždy na daný kalendářní rok omezen pro příslušnou instituci. Mimo konsorcium CzechElib stojí transformační smlouva s vydavatelstvím ASME, která je hrazena plně z rozpočtu knihovny a autorům dovoluje neomezené publikování.

Pravidla:

Korespondenční autor je z ČVUT (Uvedena afiliace k ČVUT, a dále institucionální email pro správnou identifikaci). Přidělování tokenů funguje v režimu „first come, first served“, a to v závislosti na dostupnosti tokenů. O token je možné si zažádat až v okamžiku, kdy je článek přijat vydavatelem. Tokeny nelze dopředu rezervovat. Možnost otevřeného publikování pro korespondujícího autora ČVUT pouze v hybridním časopise a do vyčerpání přidělených tokenů. 

Přidělené tokeny:

  • IoP – neomezené
  • SAGE – neomezené publikování v předplácených kolekcích (SAGE STM Package) s výraznou slevou na APC (poplatek za APC v hybridním titulu by měl být 200 GBP; poplatek za APC v plně OA titulu by měl být se slevou 20 %)
  • ACM Open – neomezený počet
  • AIP – 12 tokenů (Tokeny je možné použit jen pro časopisy, které jsou předplacené v rámci konsorcia.)
  • Springer – 34 tokenů; VYČERPÁNO – aktualizováno k 8. 7. 2024 (Přidělení tokenů na platbu APC schvaluje knihovna v Article Approval Service/Springer. Tato možnost otevřeného publikování pro korespondujícího autora ČVUT platí do vyčerpání tokenů.) Autoři mají nyní možnost publikovat pod subskripcí nebo OA v hybridních titulech, ale APC si musí uhradit sami. 
  • Wiley – 25 tokenů; vyčerpáno 24 tokenů – aktualizováno k 12. 12. 2024 (Přidělení tokenů na platbu APC schvaluje knihovna ve Wiley Author Services. Tato možnost otevřeného publikování pro autory ČVUT platí do vyčerpání tokenů.)

Ostatní (mimo CzechElib):

  • ASME – neomezené publikování

Pokyny pro publikující autory:

Převzato: https://repozitar.techlib.cz/record/1607/files/Priprava_vyjednavani_transformacnich_smluv_prechod_OA.pdf

SCOAP3 – Sponzoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics

Konsorcium knihoven a klíčových výzkumných institucí z oboru částicové fyziky fungující pod záštitou CERN – Evropské organizace pro jaderný výzkum spolupracuje s významnými vydavateli na tom, aby:

  • klíčové časopisy z oboru High-Energy Physics byly dostupné v režimu Open Access (OA),
  • přispívající autoři nemuseli hradit publikační poplatky (APCs),
  • na otevřený přístup byly převedeny také klíčové učebnice a monografie z oblasti částicové fyziky a sousedních oborů.

Jak funguje

Autor publikuje standardním způsobem ve vybraných časopisech, poplatky vzniklé jeho publikační činností jsou hrazeny z kolektivního fondu SCOAP³, do kterého přispívá i ČVUT. Články jsou publikovány podle principů otevřeného přístupu a v licenčním režimu CC-BY . Plné texty (vydavatelské – konečné verze článků) jsou dále ukládány a zpřístupněny v repozitáři SCOAP3 .

Časopisy SCOAP3 (2017-2024)

Tituly časopisů, otevřené pro autory ČVUT bez autorských poplatků a jejich vydavatelé:

  • Acta Physica Polonica (Jagiellonian University)
  • Advances in High Energy Physics (Hindawi)
  • Chinese Physics C (IOP Publishing / CAS – Chinese Academy of Sciences)
  • European Physical Journal C (Springer/SIF – Italian Physical Society)
  • Journal of High Energy Physics (Springer/SISSA – International School for Advanced Studies)
  • Nuclear Physics B (Elsevier)
  • Physics Letters B (Elsevier)
  • Progress of Theoretical and Experimental Physics (Oxford University Press / JPS – Physical Society of Japan)
  • Physical Review C (American Physical Society)
  • Physical Review D (American Physical Society)
  • Physical Review Letters (American Physical Society)

Časopisy s popisem naleznete na webu projektu SCOAP3 .

Projekt SCOAP3 pro knihy

ČVUT patří mezi partnerské instituce a přeměnu vybraných relevantních knih na otevřený přístup podpořilo finančně.

V květnu 2021 bylo k převodu na OA vybráno 102 nejužitečnějších titulů. Seznam titulů, které jsou již přístupné, je přímo na stránkách  SCOAP3. Seznam se bude dále rozšiřovat, jak budou e-knihy přibývat.

Národním kontaktním místem pro ČR je Národní technická knihovna, více informací o projektu SCOAP3 for Books.



, Poslední změna: 12.12.2024