Co dělat, pokud máte povinnost zajistit otevřený přístup ke svým publikacím.

  • Můžete publikovat v otevřeném časopise.
  • Zjistěte si předem, zda vydavatel vyžaduje zaplatit poplatek za publikování (APC) a jaká je jeho výše.
  • Můžete článek uložit do repozitáře, nejlépe do Digitální knihovny ČVUT.
  • Pokud uvažujete o uložení článku do repozitáře, uložením plného textu na své webové stránky nebo na sociální sítě, zjistěte si předem politiku vydavatele vzhledem k autoarchivaci.

Evropská komise dlouhodobě prosazuje poskytování otevřeného přístupu k výsledkům výzkumu. V programu Horizont 2020 (H2020) zavedla pravidla upravující zpřístupňování publikací a výzkumných dat v režimu Open Access. V programu Horizont Evropa (HE) tato pravidla dále rozvíjí. Hodnocení projektů z evropských programů probíhá podle otevřenosti publikací a nikoli podle impakt faktoru.

Podobná pravidla začínají přebírat i české grantové agentury. První z nich byla Technologická agentura ČR. V současné době už není zdaleka jediná.

Zdůvodnění Open Science (OS): zajištění viditelnosti a nalezitelnosti výsledků projektů financovaných z veřejných prostředků; možnost transparentního hodnocení dopadu jednotlivých programů na vývoj vědy, techniky a společnosti.

Shrnutí požadavků na OS ve výzkumných projektech:

  • Publikaci uložit do důvěryhodného repozitáře nejpozději v den vydání a zajistit k ní otevřený přístup. V některých případech je možné nastavit na zveřejnění tzv. časové embargo. Pak je možné plný text zveřejnit nejpozději 6 měsíců (12 měsíců v případě sociálních a humanitních věd) od data publikování.
  • Publikaci i metadata publikace zpřístupnit pod veřejnou licencí (CC či rovnocenná licence).
  • Výzkumná data zveřejnit v souladu se zásadami FAIR – ‚as open as possible, as closed as necessary‘ – tj. zveřejnit data, která veřejná být mohou.
  • Vypracovat a pravidelně aktualizovat Data Management Plan (DMP).
  • Výzkumná data zpřístupnit pod veřejnou licencí (CC či rovnocenná licence), pokud je to možné. Metadata k datům také zpřístupnit pod veřejnou licencí.
  • Všechny požadavky jsou podrobně popsány u jednotlivých programů. Detaily se mohou lišit!
  • Bližší informace v sekci Související grantové programy.

Doporučené (nepovinné) postupy Open Science

Postupy, které nejsou uvedeny mezi povinnými, avšak v některých grantových výzvách je jejich přijetí ohodnoceno body navíc. Pokud se žadatelé o příspěvek rozhodnou některé postupy přijmout, stanou se pro ně rovněž povinnými. Seznam doporučených postupů se může v jednotlivých grantových výzvách lišit od níže uvedeného výčtu. Mezi nepovinné postupy obecně patří například:

Včasné sdílení výsledků výzkumu
Předregistrace veřejného výzkumu v repozitáři – zveřejnění studie, výzkumného záměru, plán analýzy zamýšleného pracovního postupu a návrhu studie před započetím sběru výzkumných dat.

Registrované zprávy – recenzované a publikované články, které
a) posuzují a hodnotí návrh studie a plán analýzy podle kvality a vhodnosti výzkumných otázek a příslušného protokolu před sběrem výzkumných dat,
b) po provedení výzkumu, kdy byl článek předložen k otevřenému recenznímu řízení jako doprovodná zpráva o změnách.

Zveřejnění plánu pro správu dat (DMP) v repozitáři, případně publikační platformě.

Otevřené recenzní řízení Recenzní řízení, které splňuje přinejmenším jednu z následujících charakteristik:

  • Otevřené identity (autoři a recenzenti navzájem znají svou totožnost),
  • Otevřené posudky
  • Otevřená účast (do recenzního řízení může přispívat širší komunita (odborná nebo i veřejnost)
  • Otevřená interakce (je povolena a podporována přímá, vzájemná diskuze mezi autory a recenzenty, případně recenzenty navzájem).
  • Otevřený preprint – zveřejnění výzkumného článku ještě před recenzním řízením.
  • Otevřená recenze a připomínky k vydavatelské verzi
  • Otevřené platformy („oddělená kontrola“) – zajištění recenzního řízení jiným subjektem než tím, který zajistí konečné místo publikování.

Otevřené preprinty Sdílení vědeckých článků před recenzním řízením v repozitáři (např. ArXiv, Zenodo)

Citizen Science Zapojení dalších aktérů (například dobrovolníků z řad široké veřejnosti, členů konkrétní organizace apod.) do dílčího metodického postupu nebo hlavní části projektu. Tito aktéři se mohou zúčastnit například workshopů, návrhů na určení metodiky nebo směru výzkumné činnosti, pozorování, sběru a zpracování výzkumných dat, testování softwarových aplikací nebo spoluúčast na zveřejnění a prezentaci výsledků.

Zdroj: Otevřená věda – OP JAK



, Poslední změna: 03.04.2024